جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.

آیا قطر ظاهری مریخ می‌تواند برابر با قطر ظاهری ماه شود؟

­­تمامی اجرام در آسمان دارای بزرگی هستند که بزرگی و اندازه آن را با بیان قطر آن در می‌­یابیم. مثلا اگر بخواهیم بدانیم زمین چقدر بزرگ است می­‌گوییم قطر زمین تقریبا برابر با ۱۳۰۰۰ کیلومتر است.

قطر واقعی ماه قمر زمین برابر با ۳۴۷۶ کیلومتر، و قطر واقعی سیاره مریخ برابر با ۶۷۸۸ کیلومتر می­باشد. یعنی مریخ تقریبا دو برابر بزرگتر از ماه است.

اما به دلیل فاصله­‌های بسیار زیاد اجرام از زمین، همه اجرام با اندازه واقعی‌­شان در آسمان مشاهده نمی‌­شوند و تقریبا از دید یک ناظر زمینی با چشم غیر مسلح، اکثر اجرام بصورت نقطه‌ای رویت می­‌شوند.

قطر ظاهری یک جرم نجومی زاویه‌­ای است که آن جرم تحت آن دیده می‌­شود.

هلال ماه را در آسمان در نظر بگیرید. قطر ظاهری هلال ماه مساوی است با زاویه بین خطوطی که از محل ناظر به لبه بالایی و پایینی هلال وصل می‌شود. هرچه جرم نجومی دورتر باشد، قطر ظاهری آن کوچکتر است. برای مثال خورشید بزرگتر از ماه است. اما از روی زمین قطر ظاهری آن تقریباً برابر قطر ظاهری ماه است در واقع، خورشید ۴۰۰ برابر بزرگتر از ماه و ۴۰۰ برابر دورتر از ماه است و به همین دلیل قطر ماه و خورشید از روی زمین تقریبا به یک اندازه دیده می‌شود.

مریخ و ماه

قطر ظاهری ماه در حالت بدر (ماه کامل) برابر ۰/۵۲ درجه است و قطر ظاهری مریخ در بهترین شرایط برابر ۰/۰۰۷ درجه می‌­باشد.

نتیجه

هیچ‌­گاه نه تنها سیاره مریخ بلکه تمامی اجرام سماوی ثابت در سامانه خورشیدی نخواهند توانست قطر ظاهری در اندازه ماه به دست آورند.

به اشتراک بگذارید
دسته ها:
دیدگاه ها 0

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
مطلع شدن
رفتن به نوار ابزار