جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.

سوال: چطور جت ذرات از سیاه‌چاله فرار می‌کند؟

اگر هیچ چیز حتی ذرات نور نمی‌تواند از سیاه‌چاله فرار کند، پس جت ذرات پر انرژی که از سیاه‌چاله‌ها خارج می‌شوند و تا فواصل بسیار دوری امتداد دارند را چطور می‌توان توجیه کرد؟


بلی حق با شماست، حتی نور هم نمی‌تواند از سیاه‌چاله فرار کند، ولی سیاه‌چاله‌ها جت‌های پر انرژی و عظیمی از ذرات از خود منتشر می‌کنند. نکته اساسی این است که هیچ چیز نمی‌تواند از سیاه‌چاله بگریزد به شرط آن‌که از یک مرز مشخص عبور کرده باشد- یعنی افق رویداد- جت ذرات از جایی بیرون این ناحیه نشأت می‌گیرند.

سیاه‌چاله‌ها خود نامرئی هستند. اما بیرون از افق رویداد، ماده‌ای در حال سقوط در سیاه‌چاله به صورت یک دیسک برافزایشی در می‌آید، که به واسطه اصطکاک بسیار داغ است و انواع مختلفی از تابش شامل پرتوی ایکس و غیره از خود منتشر می‌کند. وقتی ستاره‌شناسان یک سیاه‌چاله را مشاهده می‌کنند، در واقع تابش حاصل از این دیسک برافزایشی که در مرز افق رویداد به پایان می‌رسد را نظاره‌گر هستند.

جت ذرات پر انرژی از دیسک برافزایشی و خارج از افق رویداد سیاه‌چاله منتشر می‌شود. دانشمندان معتقدند که این جت‌ها از برهمکنش بین میدان مغناطیسی سیاه‌چاله و ذرات پلازمای دارای بار الکتریکی در دیسک برافزایشی ایجاد می‌شوند. وقتی میدان مغناطیسی سیاه‌چاله ذرات را شتاب می‌بخشد، این ذرات آن‌قدر انرژی کسب می‌کنند که تابش می‌کنند و ما می‌توانیم آن‌ها را مشاهده نمائیم. برای سیاه‌چاله‌های با جرم ستاره‌ای ، این جت‌ها روشن می‌شوند و امکان مشاهده‌ی آن‌ها در فواصل ده‌ها هزار کیلومتری از سیاه‌چاله را فراهم می‌کنند. برای سیاه‌چاله‌های ابر پرجرم این فاصله میلیون‌ها برابر بیشتر است.

منبع: Astronomy Magazine

به اشتراک بگذارید
دیدگاه ها 0

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
مطلع شدن
رفتن به نوار ابزار