منو

فوتینو در شبکه‌های اجتماعی

نجوم

مقالات و مطالب و اخبار نجوم شامل حوزه‌های مختلف آن مانند اخترفیزیک، کیهان‌شناسی، سیارات و غیره به شما مخاطبان گرامی ارائه می‌گردد.

انرژی تاریک چیست و چه نظریه‌هایی برای آن وجود دارد؟

برخلاف ماده معمولی، انرژی تاریک فشار منفی دارد، و این فشار منفی گرانش را دافعه می‌کند. انرژی تاریک ظاهرا در تمام کیهان به صورت هموار و یکنواخت پخش شده، و با ماده معمولی تنها از طریق گرانش برهمکنش می‌کند و آزمایش آن در آزمایشگاه تقریبا غیر ممکن است.

اگر سیاه‌چاله قابل دیدن نیست پس تلسکوپ افق رویداد چطور از آن تصویر تهیه کرده است؟

اولین تصویر از افق رویداد سیاه‌چاله مرکزی کهکشان M87 توسط تیم تلسکوپ Event Horizon منتشر شد. اما تلسکوپ افق رویداد چطور یک سیاه‌چاله غیر قابل رؤیت را تصویربرداری کرده است؟

انرژی تاریک چیست؟ (قسمت اول)

امروزه ما مقدار انرژی تاریک را می‌دانیم چرا که روی انبساط کیهان اثر می‌گذارد و می‌توانیم نرخ انبساط کیهان را اندازه بگیریم. به جز این موضوع، بقیه مسأله انرژی تاریک یک راز است یک راز بسیار مهم.

معمای پیدایش زمان

ریچارد مولر، فیزیکدان «دانشگاه کالیفرنیا-برکلی» معتقد است که برخورد سیاهچاله‌ها با همدیگر، صرفا منجر به لرزش فضای پیرامون آن‌ها نمی‌شود، بلکه این برخورد، باعث به وجود آمدن لحظات جدید در بعد زمان هم می‌شود.

دانشمندان چطور اندازه جهان را تعیین می‌کنند؟

«دانشمندان چطور ابعاد جهان را اندازه‌گیری می‌کنند؟» پاسخ کوتاه به این سوال این است که بر اساس ابزارهای اندازه‌گیری در فواصل مختلف (روش مثلثاتی، اختلاف منظر، شمع‌های استاندارد، انتقال به سرخ کهکشان‌ها و تابش پس زمینه‌ی کیهانی)، می‌توان یک «نردبان فواصل کیهانی» درست کرد که نه فقط فاصله تا کهکشانی دوردست، بلکه اندازه فعلی کیهان مشاهده‌پذیر را هم با آن تعیین کرد.

بارگزاری مطالب بیشتر