منو

فوتینو در شبکه‌های اجتماعی

نوشته شده توسط فیزیک پیشه

دانش آموخته فیزیک، متخصص کیهان‌شناسی

اگر سیاه‌چاله قابل دیدن نیست پس تلسکوپ افق رویداد چطور از آن تصویر تهیه کرده است؟

اولین تصویر از افق رویداد سیاه‌چاله مرکزی کهکشان M87 توسط تیم تلسکوپ Event Horizon منتشر شد. اما تلسکوپ افق رویداد چطور یک سیاه‌چاله غیر قابل رؤیت را تصویربرداری کرده است؟

چرا در فیزیک به بعد پنجم نیاز داریم؟

فیزیکدانان سعی دارند که برای نیروهای چهارگانه بنیادی خاستگاه مشترکی را بیابند. این امید با نظریه مه‌بانگ و انبساط جهان فیزیکی سازگار است. چون این دو فرضیه ، با فرض درست بودن آنها ، گواه بر آن هستند که در آغاز تنها یک نیرو و یک نوع از ذرات وجود داشته اند. میل به دستیابی به ساختار و فرضیه‌ای یگانه، در حقیقت ناشی از این واقعیت است که جهان فیزیکی در آغاز، از تقارنی بسیار گسترده برخوردار بوده است.

انرژی تاریک چیست؟ (قسمت اول)

امروزه ما مقدار انرژی تاریک را می‌دانیم چرا که روی انبساط کیهان اثر می‌گذارد و می‌توانیم نرخ انبساط کیهان را اندازه بگیریم. به جز این موضوع، بقیه مسأله انرژی تاریک یک راز است یک راز بسیار مهم.

چرا هسته‌ی زمین جوان‌تر از سطح آن است؟

هر کسی دوست دارد قلبش جوان بماند. حتی زمین هم قلبش جوان‌تر از خودش است! محاسبات نشان می‌دهد که هسته‌ی زمین ۲٫۵ سال از سطح آن جوان‌تر است. فکر می‌کنید علت آن چیست؟ بلی درست حدس زدید، علت آن از نظریه نسبیت عام ناشی می‌شود!

معمای پیدایش زمان

ریچارد مولر، فیزیکدان «دانشگاه کالیفرنیا-برکلی» معتقد است که برخورد سیاهچاله‌ها با همدیگر، صرفا منجر به لرزش فضای پیرامون آن‌ها نمی‌شود، بلکه این برخورد، باعث به وجود آمدن لحظات جدید در بعد زمان هم می‌شود.

علم برای مردم، توسط خود مردم

در دنیای امروز علم شهروندی (citizen science) تبدیل به یک نیروی پیشران قوی برای علم شده است بطوری که تعداد ارجاعات مقالات با مشارکت شهروند دانشمندان از ۵۰ ارجاع در سال ۲۰۰۹ به ۶۰۰ ارجاع در سال ۲۰۱۳ رسید.

بارگزاری مطالب بیشتر